Nasz nowy artykuł na INN Poland

19.04.2016

Poniżej prezentujemy fragment artykułu "Wysokiej jakości staże szansą na zahamowanie trendu migracyjnego", który ukazał się na portalu INN Poland.

W poprzednim wpisie próbowałem nakreślić problem trendu migracyjnego młodych i wykształconych Polaków. Szkolnictwo wyższe - a w zasadzie jego jakość - od kilku lat jest przedmiotem debaty publicznej w naszym kraju. Nic więcej dziwnego, że na zagranicznych uczelniach kształci się już prawie 50 tys. Polaków. Mimo niżu demograficznego tylko w ostatnich trzech latach liczba studentów, którzy wybrali naukę w innych krajach, wzrosła o ok. 20 procent.

Głównymi kierunkami migracyjnymi wśród wyżej wymienionej grupy od kilku lat pozostają:
- Wielka Brytania (ok. 18 tys. Polaków)
- Niemcy (ok. 13 tysięcy)
- Francja (ok. 5 tysięcy)
- Holandia (ok. 2 tysięcy)
Również Stany Zjednoczone ciągle przyciągają najlepszych absolwentów, a w ostatnim czasie wzrasta też zainteresowanie Danią, gdzie studia są w pełni bezpłatne, a pomimo nie najniższych kosztów utrzymania, kraj ten rokrocznie zajmuje czołowe pozycje w rankingach najlepszych miejsc do życia. – możemy wyczytać w informacji prasowej Elab Education Factory.

Wykształcenie zdobyte na zagranicznej uczelni daje przewagę na globalnym rynku pracy, a jeśli ktoś zdecyduje się wrócić do Polski, staje się bardzo atrakcyjny dla łowców talentów. Lepsze zarobki, ale także szkoła życia i umiejętności to coś, co wydają się cenić sobie najbardziej młodzi Polacy uczący się za granicą. Korzystają z możliwości jakie daje im zglobalizowany świat i Europejska strefa Schengen. W końcu dziś mobilność i elastyczność to dla potencjalnego pracodawcy jedna z najbardziej poszukiwanych cech pracownika. Niestety wielu spośród naszych najzdolniejszych absolwentów nie widzi dla siebie możliwości zdobycia atrakcyjnej pracy. Dlatego też Fundacja Inteligentny Start przygotowała dla Polskich studentów 2 atrakcyjne programy stażowe. Wierzymy, że polska gospodarka i polskie firmy są odpowiednim miejscem dla startu zawodowego dla studentów kształcących się na zagranicznych uczelniach.

Czytaj więcej na: http://bit.ly/1WcA6Gx

Wróć do listy