Start In Poland - Minister Morawiecki zapowiedział stworzenie największego w Europie Środkowo-Wschodniej funduszu dla startupów

29.06.2016

Prawie 3 miliardy złotych z programu #StartInPoland zostanie zainwestowane w rozwój start-upów w Polsce. Zapowiedział to wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem Jarosławem Gowinem i wiceminister rozwoju Jadwigą Emilewicz w trakcie kongresu Impact’16.

Celem realizacji programu Start In Poland jest stworzenie ekosystemu rozwoju startupów w Polsce, który zapewni warunki wzrostu liczby startupów i przedsiębiorstw typu scale up, charakteryzujących się wysokim potencjałem rozwoju. Program Start In Poland ma na celu stworzenie sprzyjających warunków do działalności startupów, na każdym etapie ich rozwoju. Począwszy od fazy inkubacji, przez rozwój, jak i ekspansję międzynarodową. Ma on również zachęcać podmioty zza granicy do zakładania startupów i rozwijania ich działalności w Polsce.

Program umożliwi również rozwój startupów w oparciu o potrzeby spółek Skarbu Państwa (SSP) i prywatnych polskich korporacji, uzyskując ich wsparcie kapitałowe i merytoryczne. Rolą wybranych polskich korporacji będzie nie tylko dostarczenie kapitału inwestycyjnego, ale przede wszystkim odpowiednich zasobów (wiedzy, infrastruktury) niezbędnych do dynamicznego wzrostu startupów. Wsparcie startupów po fazie seed ma na celu wzrost ich potencjału i budowanie silniejszej pozycji na rynku poprzez ich właściwe przygotowanie w ramach programów akceleracyjnych realizowanych we współpracy z polskimi korporacjami, w tym SSP. Przewiduje się stworzenie mechanizmu wsparcia kapitałowego dla startupów po fazie seed, które będą wdrażały swoje rozwiązania powstające w odpowiedzi na zdefiniowane potrzeby dużych przedsiębiorstw, w celu zwiększenia skali działalności czy uruchomienia produkcji masowej.

Rezultatem wspólnych działań będzie zarówno rozwój polskich startupów poprzez dostęp do potencjału spółek Skarbu Państwa, jak i wdrożenie pomysłów i idei zrealizowanych przez startupy w spółkach Skarbu Państwa, które podniosą ich poziom.

Więcej: http://www.mr.gov.pl/media/21251/SiP_motion_v03.pdf

Program Start in Poland będzie realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Wróć do listy